English    Deutsch

PRAGMA personální agentura s.r.o.

Praha, Politických Vězňů 16, Tel.: 606 664 201, e-mail: praha@e-pragma.cz

Olomouc, Hodolanská 32, Tel.: 585 412 484, e-mail: olomouc@e-pragma.cz

Kvalitní služby. Osobní přístup. Stabilní tým konzultantů.

Nabídka práce a služeb personální agentury Pragma je zaměřena na výběr nejvhodněj‘ích kandidátů na volná místa od administrativy, technických nebo obchodních pozic až po nejvy‘‘í management.
10.05.2012

Šikana na pracovišti


Definice šikany: cílevědomé, dlouhodobé – zejména psychické ubližování, které provádějí konkrétní osoby na pracovišti. Jde o jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a dobrými mravy. Podle výzkumů jej zažívá až každý šestý zaměstnanec.

Švédský profesor psychologie Heinz Leymann říká: o šikanu jde tehdy, je-li na postiženého útočeno alespoň jednou týdně po dobu půl roku a útoky provádí jedna nebo více osob. Těmto útokům je obvykle vystaven nově příchozí zaměstnanec.

Šikanování neboli mobbing, probíhá na úkor kolegy - není zván ke společným událostem, je vyčleněný z kolektivu i porad. Což má dopad na jeho pracovní výsledky, za které může být následně kárán. Dále dochází k šíření pomluv a vyzdvihování chyb, nerespektování soukromí, díky čemuž se dále stupňuje již tak dost vytrvalý tlak.

Šikana prováděná nadřízeným – bossing: motivem bývá touha řídit ostatní, dokazovat si vlastní nadřazenost a moc, z čehož plyne poměrně časté pověřování činnostmi, které jsou hluboko pod úrovní kvalifikace postiženého. Pokud se úkol podaří splnit, přejde to nadřízený bez povšimnutí, nastane-li však opačná situace, jistotou je, že za svou chybu budete ještě dlouho káráni, nevyjímaje přehnanou kontrolu včasných příchodů a odchodů na pracoviště.

Další projevy: Naschvály, legrácky a drobnější konflikty, kterým však člověk nepřikládá velký význam. Psychický teror, začínají být vedeny útoky – nejprve ojedinělé, později plánované, pozorovatelný pokles výkonu postiženého. Objevit se mohou psychosomatické potíže jako např. trvalé bolesti hlavy, potíže se žaludkem a trávením, chronická únava, poruchy spánku nebo srdeční potíže, poruchy koncentrace, strach ze selhání, snížená sebedůvěra.

Jak se s šikanou vyrovnat? Důležité je nezůstat v takové situaci sám. Nechte si poradit. Nestyďte se za to, pokud vyhledáte pomoc psychologa. Zvažte, zda je dobré v zaměstnání zůstat, zda není nejrozumnější odejít. Proti mobbingu či bossingu se můžete bránit i žalobou, jelikož podle zákona má zaměstnavatel svému zaměstnanci vytvářet příznivé pracovní podmínky.

 
 
« kompletní seznam novinek

Volná místa

Poslední aktualizace: 24.11.2019

Volná místa - aktuálně celkem 137 pozic

Nejnověj‘í nabídky
V‘echny nabídky »
Horizontář Olomoucký kraj
Mistr strojírenské výrobyokr. Olomouc
Svářeč-od 32-40tis.Kč,zálohy,Po-Pá,víkendy volnéProstějov
Programátor webových aplikací pracoviště ProstějovProstějov
Zámečník, mzda až 30.000 Kč + ubytování + zálohy
Svářeč, mzda až 38.000 Kč + ubytování + zálohy
Operátor výroby, až 26.000 Kč, s ubytováním (ver.)Prostějov
Vytloukač odlitků s ubytováním + zálohy
Dělník, až 27.000 Kč, pohodová práce (ver.)Slaný u Prahy
Brusič, až 100 Kč/hod., s ubytováním (ver.)Olomouc
© 2006-2009 PRAGMA | Kontakt | Povolení MPSV | Mapa stránek | PRAGMA headhunting - executive search | Realizace NoveStranky.cz